SPENCE George Archibald Douglas
3422, Chaplain Captain, New Zealand Chaplains Department
1038, Frontiersman, Legion of Frontiersmen

CITATION
Officer of the Most Honourable Order of the British Empire (OBE)
Gazetted 11 December 1945, p6059

CITATION
Military Cross
Gazetted 8 September 1942, p3949

CITATION
Mention in Despatches
Gazetted

AWARDS
Order of the British Empire (OBE) military
Military Cross
1939-45 Star
Africa Star
Italy Star
Defence Medal
War Service Medal
Mention in Despatches
New Zealand War Medal
Efficiency Decoration

NOTES
Born 8 February 1901 Feilding, New Zealand
Died 10 January 1974 Wellington, New Zealand
Buried

After leaving school he worked in his Father's drapery business and represented Manawatu as a wing three-quarter
Founding member of the Feilding Interdenominational Bible Class 1920
A lay preacher, and influenced by Rev. George Budd, decided to study for ministry.
Home Missionary Rewa Wanganui Presbytery  1927
Auckland University College 1928
Sawyers Bay Dunedin Presbytery  1931-1933 (including part of period while in Hall)
Theological Hall, Dunedin 1932-1934
Licensed by Auckland Presbytery 24 October 1934
Ordained Knox Parnell Auckland Presbytery 22 November 1934 - resigned 18 February 1940
Chaplain 2nd NZEF during World War Two; Senior Chaplain 1944 (wife in Red Cross, in Egypt)
Awarded the Military Cross “A well deserved tribute to courage and devotion to duty”.
Seatoun Wellington Presbytery   26 April 1946
Mornington Dunedin DnP  29 November 1951  retired 31 March 1966
In retirement he supplied some months at St Anselms Karori and Trentham; then part-time Assistant Minister Knox Church Lower Hutt for 5 years
THE PRO PATRIA PROJECT